Wynajem mieszkań czy domów cieszy się sporym zainteresowaniem i stanowi potencjalnie dochodowy biznes. Jednak wiąże się też z ryzykami, których wszystkich nie sposób uniknąć. Nie mamy jako właściciele wynajmowanej nieruchomości pewności, czy lokator będzie dbał o mienie i lokal właściwie, nie doprowadzi do powstania szkód i to niezależnie, czy z jego winy czy też nie. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu takiego lokalu, by uniknąć problemów w przyszłości.
Jakie ubezpieczenie będzie najlepsze?
Najwięcej strat może przynieść pożar, zalanie albo włamanie. Bez polisy dochodzenie, która ze stron ma ponosić koszty naprawy powstałych strat bywa uciążliwe i długie. Podstawowa ochrona zapewnia zabezpieczenie od takich zdarzeń, choć rzecz jasna pakiet można rozszerzyć o dodatkową ochronę od innych ryzyk. Tylko kto ma za ubezpieczenie zapłacić?
Mury i elementy stałe powinien ubezpieczyć właściciel lokalu, podobnie jak ubezpieczenie OC, o którym zwykle się zapomina, a jest dość ważne. Po rozszerzeniu zakresu odpowiedzialności o opcję pokrycia kosztów strat poniesionych przez osoby trzecie bez ustalania winy nie będzie kłopotów w przypadku zniszczeń. Rekompensatę otrzyma sąsiad którego np. zalaliśmy na skutek awarii powstałej nie z naszej winy itp. (trzeba wiedzieć, że za stan techniczny lokalu odpowiada zawsze jego właściciel)
Mienie wnoszone do mieszkania/domu przez lokatorów powinno być odpowiednio ubezpieczone już przez nich. Ochroni to sprzęt, kosztowności, meble itp. Na wypadek powstałych strat czy kradzieży. Największe znaczenie takie ubezpieczenie ma w przypadku mieszkań w starych kamienicach i blokach (zobacz mieszkania na sprzedaż Śródmieście Częstochowa), gdzie ryzyko awarii i ewentualnego zalania naszych dóbr i zniszczenia jest wyższe niż np. w budynkach nowopowstałych. Oczywiście ubezpieczanie może wykupić też wynajmujący w podstawowym zakresie. W opcjach all risk zwykle można liczyć na zniżki, zatem ostatecznie kwota składki nie będzie zbyt wysoka, biorąc pod uwagę zakres ubezpieczenia. W ramach polisy all risk można też liczyć na ochronę wyposażenia wynajmowanego mieszkania (także mebli czy sprzętów właściciela nieruchomości, jakie udostępnia wynajmującym). W zależności od oceny, możliwości finansowych i ewentualności wystąpienia konkretnych zdarzeń ceny takich pakietów ubezpieczeń mogą być różne. Zwykle nie przekraczają kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
– Najlepsze kredyty hipoteczne wrzesień 2024
– Oprocentowanie kredytów gotówkowych wrzesień 2024
– Kredyty dla małych firm porównanie wrzesień 2024
– Najtańsze karty kredytowe zestawienie wrzesień 2024