Czy można oszczędzać na urlopie?

Wakacje to czas urlopów. Niewielki w skali roku okres na który większość z nas czeka sumiennie oszczędzając. Niektórzy biorą kredyty, ale trzeba obiektywnie przyznać, że jest to ułańska fantazja i niewątpliwe ryzyko. Jeśli chcemy zaoszczędzić na swoim urlopie warto rozpocząć planowanie od podstaw. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka cennych porad na oszczędności w ramach wypoczynku. Zapraszamy do lektury!

Zanim zaplanujesz urlop

Zanim zdecydujemy dokąd i na jak długo wyjechać warto dokładnie przeanalizować nasze zasoby budżetowe. To od nich zależy sama podróż, która może się znacząco różnić ceną. Długość pobytu także ma znaczenie, dlatego warto go przeliczyć z dokładnością co do godziny. W przypadku podróży za granicę należy pomyśleć o wymianie waluty. Dzięki e-kantorom jest to proces nader ułatwiony. Pamiętajmy przy tym, że cierpliwe czekanie na odpowiedni kurs walnie może przyczynić się do ograniczenia kosztów związanych z wyjazdem i pobytem. W krajach europejskich kluczową walutą pozostaje euro oraz funt. Poza kontynentem warto postawić na amerykańskiego dolara.

W trakcie urlopu

Podczas pobytu w wymarzonym miejscu trzeba uważać na niewielkie koszta, które najczęściej bywają zdradliwe. Czy to powód do dużych ograniczeń? Niekoniecznie. W miejscowościach turystycznych istnieje wiele alternatyw gastronomicznych i wypoczynkowych. Sama forma podróżowania po danym miejscu także wiąże się z kosztami. W ramach oszczędności warto skorzystać z Internetu, by dowiedzieć się gdzie możemy zjeść dobrze i smacznie, w których lokalach ceny drinków nie przyprawią nas o zawrót głowy oraz jakie formy podróży mają najlepszy stosunek kosztów względem bezpieczeństwa.

Oszczędzanie po urlopie

Po powrocie do szarej rzeczywistości proces oszczędzania się nie kończy. Jest to bowiem najlepszy czas do przygotowania nowego planu na najbliższy rok. Pamiętajmy o złotej zasadzie ekonomii – im wcześniej zaczniemy planować oszczędzanie, tym szybciej zaczniemy oszczędzać. A im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym mniej możemy się ograniczać w trakcie wypoczynku. Udanych wakacji!

Agnieszka Morawiec
doradcy.co.pl