Jak oszczędzać, zarabiając najniższą krajową?

Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwe, niestety wiele osób w ogóle nie panuje nad tym, ile wydaje i na co przeznacza ciężko zarobione pieniądze. Kondycja naszych finansów nie zależy wyłącznie od tego, ile zarabiamy, ale głównie od tego ile pieniędzy jesteśmy w stanie odłożyć. Oszczędzanie wymaga systematyczności oraz dyscypliny, ale można się tego nauczyć. Czy możliwe jest oszczędzanie w przypadku zarabiania najniższej krajowej?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że ktoś nie oszczędza, ponieważ zbyt mało zarabia. W praktyce jednak okazuje się, że wynika to nie tyle z niskich dochodów, a bardziej z naszej niegospodarności. Monitorując swoje wydatki, robiąc przemyślane zakupy, będziemy w stanie odkładać, nawet jeśli pod koniec miesiąca nie zostanie nam do rozdysponowania duża kwota pieniędzy.

Warto oszczędzać niezależnie od dochodów

Trudno mówić o sytuacji, w której oszczędzanie się nie opłaca. Nawet, jeśli odkładamy małe kwoty np. kilka czy kilkanaście złotych miesięcznie, to po jakimś czasie uzbiera się nam pokaźniejsza suma. Przykładowo oszczędzając 100 złotych miesięcznie w skali roku da nam to sumę, za którą będziemy mogli wyjechać na krótkie wakacje, kupić nowy rower czy zrobić mały remont w mieszkaniu. Odłożone pieniądze można potraktować jako finansowe zaplecze, z którego będziemy mogli skorzystać w przypadku nagłych wydatków. Posiadanie pieniędzy odłożonych na czarną godzinę daje większe poczucie bezpieczeństwa oraz niezależności finansowej.

Sposoby na małe oszczędności

Jak oszczędzać choćby małe kwoty? Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów:

Zakupy z wyprzedaży

Warto korzystać z sezonowych obniżek cen, dotyczy to odzieży, ale nie tylko. Pamiętajmy, aby nie robić zakupów jedynie pod wpływem impulsu, warto mieć plan i skrupulatnie się go trzymać. Nie każda obniżka cenowa oczywiście będzie korzystna, aczkolwiek można znaleźć niekiedy naprawdę dobre okazje, z których warto skorzystać.

Kupowanie na zapas

Kupowanie na zapas dla niektórych może wydawać się mało praktyczne, ale prawda jest taka, że niektóre rzeczy można kupić w większych ilościach płacąc tym samym mniej pieniędzy, dotyczy to szczególnie zakupów w sieci.

Płać jednorazowo

Takie opłaty jak ubezpieczenie samochodu czy domu można opłacić jednorazowo lub rozłożyć na raty. Jeśli masz taką możliwość zdecyduj się na wykonanie jednej opłaty, wówczas unikniesz płacenia odsetek, co pozwoli zaoszczędzić kilka złotych.

Obniż wydatki na telefon

Obecnie większość z nas posiada telefon na abonament niejednokrotnie płacimy wysokie rachunki nie wykorzystując przysługujących nam minut, coraz częściej komunikujemy się za pośrednictwem sieci. Jeżeli nie rozmawiasz dużo przez telefon, warto zdecydować się na niższy abonament lub zmianę sieci na inną, która oferują korzystniejszą ofertę.

Tnij drobne koszty

Umiejętne zarządzanie własnym budżetem to podstawa, przeanalizuj swoje wydatki i wyeliminuj te, które są zbędne. Być może dokonuje zbędnych opłat za prowadzenie konta bankowego? Płacisz za abonament telewizyjny, z którego i tak nie korzystasz? Warto rozejrzeć się za tańszymi opcjami, obecnie na rynku jest dużo konkurencyjnych firm radzi doradca finansowy z portalu doradcy.co.pl.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne wrzesień 2024
Oprocentowanie kredytów gotówkowych wrzesień 2024
Kredyty dla małych firm porównanie wrzesień 2024
Najtańsze karty kredytowe zestawienie wrzesień 2024