Firmę można finansować na wiele sposobów jednak dostępne źródła finansowania zależą od kilku czynników:
1. Stadium rozwoju przedsięwzięcia, (czy firma dopiero powstaje i jest na etapie pomysłu, który się dopiero klaruje w głowach przyszłych przedsiębiorców, czy jest to firma, która już działa, ma sprawdzony model biznesowy, produkt i potrzebuje środków na dalszy rozwój, ekspansje międzynarodową czy reklamę, lub firma o ugruntowanej pozycji, która zamierza się restrukturyzować- ma kłopoty, lub chce doprowadzić do ponownego szybkiego rozwoju i zamierza przeznaczyć pieniądze na np. przełomowe produkty lub technologię, które mają znowu spowodować szybki wzrost firmy lub zdobywanie nowych rynków).
2. Czasu działania firmy i jej produkty oraz cel– to również ma znaczenie dla dawców kapitału. W przypadku nowych technologii wiele typowych źródeł finansowania – jak kredyty bankowe jest niedostępna z uwagi na olbrzymie ryzyko i niesprawdzony produkt. Chętnie jednak w takie przedsięwzięcia inwestują fundusze wysokiego ryzyka typu – seed capital, venture capital, które w zamian za dostarczenie kapitału oczekują dużych zysków. Dla produktów już w dojrzałej fazie rozwoju, gdzie występuje duża konkurencji na rynku, gdzie łatwo jest przewidzieć popyt i koniunkturę na rynku również będą występowały inne źródła finansowania. W takie podmioty zainwestują chętnie podmioty, np. banki, które za priorytet stawiają sobie nie wysoki zarobek ale bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy ich zwrot i jak najniższe ryzyko.
3. Wielkości firmy, tu można mówić głównie o jej stabilności. Wiadomo nie od dziś, że duża firma ma zdecydowanie mniejsze ryzyko zniknięcia z rynku niż firma, która działa od kilku dni. Za kryteria powszechnie stosowane w ocenie wielkości firmy przyjmuje się wielkość zatrudnienia i jej przychody. Jeśli chodzi o liczbę osób zatrudnionych to wyróżnia się firmy małe czyli do 50 osób, firmy średnie do 250 osób i duże przedsiębiorstwa powyżej 250 osób. Wśród małych firm wyróżnia się także firmy mikro, które liczą zatrudniają do 10 osób. Jeśli chodzi o przychody to górną granicą firmy mikro jest 2 000 000 euro, małej 10 000 000 euro, średniej 50 000 000 euro.
4. Wielu inwestorów zwraca także uwagę na formę w jakiej działa przedsięwzięcie. Tutaj wyróżnia się prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, spółki osobowe – gdzie wyróżnia się spółki cywilną i jawną oraz spółki kapitałowe gdzie występują – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna. Występują także pośrednie formy, które są kwalifikowane do spółek osobowych jednak można je raczej uznać za formy mieszane. Do takich tworów należy spółka komandytowa akcyjna, gdzie jeden ze wspólników ma udziały, do których wysokości odpowiada i komandytariusz, który też jest udziałowcem jednak odpowiada całym swoim majątkiem (podobnie jak osoba fizyczna).
5. Formy zabezpieczenia. Wyróżnia się zabezpieczenia osobiste i rzeczowe. Do najważniejszych należą weksel – szczególnie popularny w obrocie gospodarczym in blanco, przystąpienie do długu, poręczenie, oraz zastaw na rzeczach. Jak widać istnieje wiele różnych kryteriów wg których dobiera się sposoby finansowania firmy. Wiele zależy od wielkości przedsiębiorstwa, formy jego prowadzenia oraz stosowania zabezpieczeń. To właśnie od tego każdy przedsiębiorca szukający kapitału powinien zacząć- czyli analizy swojej firmy. Od wyniku będzie zależeć, gdzie warto szukać kapitału i jak go dostać najmniejszym wysiłkiem, lub jak uniknąć rozczarowania już przy pierwszych rozmowach z inwestorem. Gdzie więc się udać po kapitał? Zadaje sobie pytanie właściciel lub manager. Oczywiście najłatwiej – tak jak wspominałem tam gdzie nas szukają. Firmy na etapie samego pomysłu, gdzie grupa zapaleńców jest gotowa pracować dzień i noc i jest skłonna do wyrzeczeń jednak nie ma zabezpieczeń może szukać kapitału w funduszach venture capital. Dostępne dla nich są także dotacje unijne oraz wsparcie z powiatowych urzędów pracy. Firmy już działające na rynku, które mają udokumentowane przepływy pieniężne na rachunku bankowym najlepiej aby udały się do banku. Dla nich po kilku miesiącach (najczęściej 6) będą dostępne kredyty obrotowe, w rachunku bieżącym lub debet na rachunku bankowym. Dla nich też otworzą się możliwości finansowania leasingiem, gdzie zabezpieczeniem będzie przedmiot leasingu. Tu także przedsiębiorstwa mogą liczyć na dotacje unijne np. z PARP zarówno na zakup lub rozwój technologi lub szkolenie personelu. Duże przedsiębiorstwa najłatwiej i najtaniej pozyskają kapitał zarówno z banku jak i w drodze emisji akcji tzw. IPO lub Pre-IPO, obligacji. Firmy duże o szybkim wzroście mogą także liczyć na kapitał od firm typu venture capital, które w zamian za dostarczony kapitał z chęcią staną się udziałowcami przedsięwzięcia. Dla największych dostępny oczywiście jest także kredyt- najczęściej na preferencyjnych warunkach a także formy pośrednie finansowania przedsięwzięć zwane także hybrydowym, gdzie obligacje można zamienić na akcje – a więc właściciel obligacji (zwany obligatariuszem) może zamienić dług na udziały.
Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
– Najlepsze kredyty hipoteczne listopad 2024
– Oprocentowanie kredytów gotówkowych listopad 2024
– Kredyty dla małych firm porównanie listopad 2024
– Najtańsze karty kredytowe zestawienie listopad 2024