Długie terminy oczekiwania, kolejki, brak nowoczesnego sprzętu i nerwy – to spotyka każdego, kto miał okazję korzystać z usług medycznych, specjalistycznych w ramach świadczeń refundowanych Narodowego Funduszu Zdrowia. Sytuacja staje się dramatyczna, gdy każdy dzień rehabilitacji, postawienia prawidłowej diagnozy jest ważny dla naszego zdrowia i życia, także dotyczy to osób nam najbliższych. Dlatego właśnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się prywatne ubezpieczenia zdrowotne, oferowane przez większość towarzystw ubezpieczeniowych w kraju, dostępnych w różnych wariantach, dostosowanych do potrzeb ubezpieczonych, którzy zdecydują się na zawarcie takiego ubezpieczenia.
Co nam daje prywatne ubezpieczenie?
Przede wszystkim komfort i zadowolenie z usług medycznych. Państwowa opieka zdrowotna coraz częściej kojarzy się z „taśmową” poradą lekarza, długim oczekiwaniem i brakiem zrozumienia. Zazwyczaj wynika to z braku środków przekazywanych placówkom w ramach kontraktu z NFZ, pomimo iż większość pacjentów na ten cel ma potrącane miesięcznie przez pracodawcę, urzędy pracy, czy opłacanych indywidualnie z tytułu prowadzonej działalności średnio kilkaset złotych…
Z punktu widzenia pacjentów ważne więc jest, by ubezpieczenia prywatne były dostępne cenowo i zapewniały najwyższą ochronę. Z badań wynika, że wraz ze wzrostem polis ubezpieczeniowych zdrowotnych będą one tańsze. W krajach Europy Zachodniej system prywatnej i publicznej opieki zdrowotnej wyrównuje się, więc placówki „walczą” o pacjentów, co rusz wprowadzając atrakcyjne rozwiązania i ułatwiają dostęp do usług medycznych.
Wykupując obecnie prywatne ubezpieczenia można liczyć na:
– szybki dostęp do specjalistów w wybranych placówkach, badań specjalistycznych i zabiegów
– dostęp do nowoczesnego sprzętu i laboratoriów diagnostycznych
– brak kolejek, więc i oszczędność czasu
– leczenie szpitalne na najwyższym poziomie,
– oszczędność pieniędzy – opłacana jest składka, a nie kolejne prywatne wizyty u specjalisty,
– dodatkowe świadczenia na pokrycie kosztów leczenia (np. po wypadku)
i wiele innych, w zależności od oferty ubezpieczyciela.
Polisy gwarantują szybki dostęp do określonych w umowie placówek medycznych (najczęściej wybór jest duży i wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset placówek w kraju, często tez na świecie).
Ubezpieczenie prywatne to także dostęp do opiekuna, który koordynuje wszelkie działania, by usprawnić możliwości korzystania ze świadczeń, jakie obejmuje dodatkowe ubezpieczenie. Polisy, w zależności od wariantu, mogą obejmować ochroną również członków rodzin ubezpieczonego.
Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy?
Przede wszystkim warto brać pod uwagę zakres oferowanej ochrony. Im większy, tym cena polisy zazwyczaj wyższa. Należy prześledzić oferty kilku ubezpieczycieli, by wybrać wariant, który najbardziej spełnia nasze oczekiwania i spełnia potrzeby nasze i członków rodziny. Poświęcenie czasu na poszukiwania tej najlepszej pomogą zdecydowanie ograniczyć koszty, gdy będziemy potrzebowali pomocy specjalisty, badań, czy rehabilitacji.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to produkt potrzebny i stale dostosowywany do warunków w kraju. Warto podpisać umowę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, w których niemal natychmiastowo niezbędna będzie pomoc specjalistyczna.