Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu?

Wybór obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest dość skomplikowany. W przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które jest obligatoryjne dla każdego, zarejestrowanego w kraju samochodu sytuacja jest jasna – ustawodawca określił precyzyjnie zasady i konstrukcje takiego ubezpieczenia, więc towarzystwa ubezpieczeniowe nie maja tu zbyt wiele do zaoferowania, co wykracza poza normy. Może ewentualnie kusić dodatkowym ubezpieczeniem (w tym także pasażerów) lub zniżkami. Sprawa zaczyna być poważniejsza, jeżeli interesuje nas ubezpieczenie dobrowolne, z szerszym spectrum działania – AC, NNW czy Assistance.

OC chroni odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego od szkód wyrządzonym osobom trzecim związanych z ruchem swoim pojazdem. Autocasco to polisa, której zadaniem jest ochrona w razie szkód w wyniku wypadków, kolizji drogowych, zniszczeń, anomalii pogodowych czy kradzieży. NNW, następstwa nieszczęśliwych wypadków chroni kierowcę i pasażerów w wyniku zdarzenia drogowego poprzez wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Popularne są również inne dobrowolne polisy obejmujące ubezpieczenie Assistance (pomoc i wsparcie w wyniku awarii na trasie itp.), ubezpieczenie ochrony prawnej (pomoc w postępowaniu sądowym związanym ze zdarzeniami komunikacyjnymi) i ubezpieczenie szyb.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczyciela?

Głównie na cenę i zakres ochrony (w przypadku ubezpieczenia dodatkowego). Wiele firm zachęca do skorzystania z zawarcia umowy on-line – dzięki temu ceny są niższe, bo zredukowane o koszty działalności agenta. We własnym zakresie szukamy i porównujemy oferty kilku towarzystw jednocześnie, wybierając odpowiadająca nam ofertę. Warto przyjrzeć się także zakresowi ochrony, by mieć świadomość, kiedy zostanie nam wypłacone odszkodowanie, a kiedy nie. Głównie uwagę powinien przykuć punkt dotyczący wyłączeń i możliwości wypowiedzenia umowy.

Niestety wartość ubezpieczenia i trafność naszego wyboru poznaje się dopiero w sytuacji, gdy musimy skorzystać z odszkodowania. Często, w wyniku nieznajomości zapisów umowy i warunków ubezpieczenia, okazuje się, że rekompensata nie zostaje wypłacona.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Najczęściej firmy ubezpieczeniowe, przy wyliczaniu składki, biorą pod uwagę:
– wiek samochodu,
– markę, model, pojemność silnika, rodzaj paliwa,
– wiek kierowcy,
– staż kierowcy.

Towarzystwa powinny uwzględniać wcześniej wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę i kontynuacje ubezpieczenia przyznane przez innych ubezpieczycieli. O ubezpieczeniu obowiązkowym powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, za brak takiego ubezpieczenia czy nawet opóźnienia, przewiduje dość wysokie kary.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne listopad 2024
Oprocentowanie kredytów gotówkowych listopad 2024
Kredyty dla małych firm porównanie listopad 2024
Najtańsze karty kredytowe zestawienie listopad 2024