Ubezpieczenie na życie często stanowi dodatkowe zabezpieczenia, bądź jedyne, zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Takie ubezpieczenia to połączenie dwóch skomplikowanych usług: bankowej i ubezpieczeniowej, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie propozycji, jaka przedstawia nam bank, by uniknąć ewentualnych rozczarowań w przyszłości. Głównie, jeśli ubezpieczenie dotyczy kredytu hipotecznego, zaciąganego nawet na kilkadziesiąt lat. Wówczas nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nam może się w tym okresie przydarzyć…
Co zyskamy ubezpieczając się na życie przy kredycie?
Zdarzyć się może, że bardzo dużo, choć zazwyczaj opłacone składki się nie zwracają. Jednak w sytuacji awaryjnej, w przypadku śmierci czy trwałej niezdolności do pracy możemy liczyć na to, że ubezpieczenie zadziała. Pakiety ubezpieczeniowe oferowane przy kredytach najczęściej spełniają funkcje ochronne w tych sytuacjach, ale wzbogacone o dodatkowe pakiety mogą chronić także w przypadku utraty pracy itp. Banki często wymagają przystąpienia do tego typu ubezpieczenia, gdyż głównie właśnie polisa jest zabezpieczeniem spłaty kredytu – w wyniku śmierci kredytobiorcy, czy wystąpienia innych zdarzeń objętych umową, bliscy będą zwolnieni ze spłaty – należność ureguluje (po spełnieniu warunków) ubezpieczyciel (najczęściej bank wymaga podpisania cesji praw wynikających z polisy).
Najczęściej spotykanymi ubezpieczeniami kredytu są te na wypadek:
– śmierci,
– trwałego inwalidztwa,
– utraty pracy,
– niezdolności do pracy,
a także:
– pomostowe,
– brakującego wkładu własnego,
– nieruchomości.
Aby wybór ubezpieczenia był świadomy i nie budził żadnych wątpliwości, należy poświęcić czas na zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (najczęściej w formie kilkustronicowego dokumentu, pisanego nieco skomplikowanym językiem). Przy podejmowaniu tak istotnych decyzji warto zwrócić uwagę na, m.in.
– sytuacje, w jakich ochrona będzie skuteczna, tj. w wyniku jakich zdarzeń ubezpieczyciel przejmie spłatę kredytu
– wyłączenia, czyli kiedy ochrona nie zadziała
– termin i sposoby opłacania składki (często ubezpieczenie dodatkowo zwiększa kwoty rat, warto porównać koszty kredytu w perspektywie trwania umowy, czasem wpłata jednorazowa może okazać się korzystniejsza)
– okres obowiązywania ochrony
– sposoby i kwoty wypłaconych świadczeń
– warunki i formalności niezbędne do spełnienia, by zakład wypłacił świadczenie.
Warto pamiętać, że banki wymagają ubezpieczenia kredytu, pomimo iż nie nakładają takiego obowiązku żadne przepisy prawa. Bank kusi ofertą obniżając najczęściej marżę i prowizję – takie ubezpieczenie dla nich jest zabezpieczeniem głównie na wypadek śmierci (jednak towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej nie uznają zgonów w wyniku np. ataków terrorystycznych czy samobójstwa – na to także należy zwrócić uwagę przy przeglądaniu OWU). Jeśli nie odpowiadają nam warunki przedstawione w ramach ubezpieczenia oferowanego przez bank, zawsze możemy poszukać innego na własną rękę.
Czy można zatem zrezygnować z ubezpieczenia przy kredycie?
Można, tylko czy ma to sens? Ubezpieczenie kredytu to nie tylko dodatkowy koszt, ale również świetne zabezpieczenie naszych interesów – nigdy nie jesteśmy pewni, co nas spotka, co się wydarzy. Odpowiednio dobrana polisa gwarantuje ochronę nas i naszych najbliższych w sytuacji nieoczekiwanej, choroby, inwalidztwa czy w najgorszym scenariuszu – śmierci.
Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
– Najlepsze kredyty hipoteczne listopad 2024
– Oprocentowanie kredytów gotówkowych listopad 2024
– Kredyty dla małych firm porównanie listopad 2024
– Najtańsze karty kredytowe zestawienie listopad 2024