Ubezpieczenie domku letniskowego

Sezon urlopowy nakłania do odpoczynku. Coraz więcej osób decyduje się na zakup domku letniskowego, w którym można będzie, z dala od miejskiego zgiełku, ładować akumulatory nie tylko w wakacje. Niestety, takie nieruchomości poza sezonem narażone są na zniszczenia, podobnie jak całoroczne domy i nasze mieszkania, ale bardziej na kradzieże i dewastacje, plus ryzyka związane z pożarem czy zalaniem. Warto dobrać odpowiednio pakiet ubezpieczeń, jednak trzeba zaznaczyć, że nie zawsze ubezpieczenie od wszelkich ryzyk jest możliwe w przypadku domków letniskowych.

Wymagania firm ubezpieczeniowych

Aby wykupić polisę domek musi spełniać określone w przepisach prawa budowlanego wymogi. Musi być on obiektem budowlanym, zatem posiadać fundamenty i być ściśle powiązanym z gruntem na stałe. Odpadają więc uwielbiane przez Polaków coraz bardziej domki holenderskie. Ubezpieczenie samego domku nie obejmuje zazwyczaj ochrony elementów zewnętrznych, w tym dekoracji i architektury krajobrazu (rzeźby, oczka wodne, ławki, oświetlenie, rośliny itp.) – dotyczy to domków zamieszkiwanych sezonowo. W przypadku obiektów całorocznych w ramach polisy możemy liczyć na zabezpieczenie przynależnych budynków, ogrodzenia czy wyposażenie ogrodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają wiele dodatkowych pakietów – w zależności od potrzeb jesteśmy w stanie, za odpowiednią opłatą, ubezpieczyć nasze mienie niemal w całości. Przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę na to, co podlega ochronie i na wyłączenia. Jeśli z naszego zaniedbania dojdzie do kradzieży, bo chociażby źle zabezpieczymy domek pod naszą nieobecność, towarzystwo może odmówić wypłaty świadczenia. Podobnie z zaprószeniem ognia czy złą konserwacją instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej itd.

Jeśli odpowiednio dbamy o nasz azyl nie powinno być problemów z dochodzeniem od ubezpieczyciela wypłaty roszczenia. Niemniej dodatkowo, we własnym zakresie, warto zadbać o prewencję – poprosić o dozór sąsiadów czy wynająć agencję ochrony, która będzie dodatkowo czuwała nad naszą działką podczas naszej nieobecności. Im więcej zabezpieczeń, tym na niższa kwotę ubezpieczenia możemy liczyć – firmy nagradzają przezornych, zatem warto.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne maj 2022
Oprocentowanie kredytów gotówkowych maj 2022
Kredyty dla małych firm porównanie maj 2022
Najtańsze karty kredytowe zestawienie maj 2022