Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie warto przeanalizować potrzeby, ale i zasobność portfela w ujęciu długoterminowym. Zazwyczaj tego typu ubezpieczenia zawierane są na określony czas, ale w zależności od rodzaju i charakteru polisy, także długoterminowo (dotyczy to planów łączonych, ubezpieczeń do kredytów itd.). Ile kosztuje ubezpieczenie życia? Wysokość składki i suma ubezpieczenia ustalana jest indywidualnie, w oparciu o zgromadzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe dane.

Kalkulacja składki

Obliczenie wysokości składki ubezpieczeniowej dokonywana jest przez agenta po uwzględnieniu takich czynników jak płeć, wiek, zawód, stan zdrowia i styl życia. Im bardziej ryzyko związane z wystąpieniem określonego w umowie czynnika ryzyka jest większe, tym składka wyższa. Pod uwagę brane są też, oprócz podstawowej ochrony, dowolnie wybrane przez klienta ubezpieczenia dodatkowe. Dodatkowo towarzystwa pobierają tzw. opłaty administracyjne i manipulacyjne, na które warto zwrócić uwagę.

Jakie ubezpieczenia dodatkowe cieszą się popularnością? Zazwyczaj ubezpieczenie standardowe gwarantuje wypłatę w sytuacji zgonu z przyczyn naturalnych, dlatego też zaleca się dokupienie ubezpieczenia z tytułu zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Często polisa obejmuje dodatkowo ubezpieczenie od następstw tego typu wypadków (np. niezdolności do pracy czy uszczerbku na zdrowiu – zazwyczaj jest to wypłata ustalonego procentu od sumy ubezpieczenia), a także ubezpieczenie na wypadek choroby, pobytu w szpitalu, ubezpieczenie zdrowotne itd.

Suma ubezpieczenia , podobnie jak wysokość ustalonej składki często podlega tzw. indeksacji, czyli zmianie związanej ze wzrostem inflacji, ekonomicznego. Wymaga to zgody osoby ubezpieczonej. Wówczas wartości te zostaną zmienione i dostosowane do obowiązujących wskaźników ekonomicznych. Najczęściej kwoty wzrastają, ale gwarantuje to utrzymanie wypłaty realnego świadczenia.

Pierwsze symulacje można wykonać w domu, korzystając ze sprawdzonych narzędzi dostępnych w Internecie. Jednak bezpośrednio u agenta dopytamy o wiele więcej szczegółów i wyliczenie może być inne. Często towarzystwa ubezpieczeniowe przed podpisaniem umowy wymagają dodatkowych konsultacji medycznych, dokumentów, które brane są pod uwagę podczas kalkulacji i określenia sumy ubezpieczenia.

Jak często opłacane są składki?

Wszystko zależy od preferencji ubezpieczonego. Umowy mogą wskazywać terminy miesięczne, kwartalne, roczne. W przypadku polis mieszanych i inwestycyjnych przyjęto, że składki opłacane są „z góry”, z możliwością dopłaty w dowolnym terminie składek dodatkowych.

Tańsze są polisy terminowe, kilku czy kilkudziesięcioletnie, ale należy pamiętać, że ochroną objęci jesteśmy jedynie w okresie trwania ubezpieczenia. Dlatego wszelkie wątpliwości warto rozwiać przed podpisaniem tej umowy i oczywiście dokładnie zapoznać się z OWU.

Składki ubezpieczenia na życie nie są zbyt duże (najczęściej wynoszą ok. 120 zł przy sumie ubezpieczenia ponad 100 tysięcy zł, w zależności od towarzystwa). Warto więc przemyśleć takie ubezpieczenie. Ochroni ono nie tylko nas, ale przede wszystkim, w przypadku jakiejkolwiek tragedii, naszych bliskich. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co nas czeka w przyszłości. Ubezpieczenie na życie to najlepsza lokata.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne listopad 2024
Oprocentowanie kredytów gotówkowych listopad 2024
Kredyty dla małych firm porównanie listopad 2024
Najtańsze karty kredytowe zestawienie listopad 2024