Ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania – jakie?

Expander kontakt Kraków

Wynajem mieszkań czy domów cieszy się sporym zainteresowaniem i stanowi potencjalnie dochodowy biznes. Jednak wiąże się też z ryzykami, których wszystkich nie sposób uniknąć. Nie mamy jako właściciele wynajmowanej nieruchomości pewności, czy lokator będzie dbał o mienie i lokal właściwie, nie doprowadzi do powstania szkód i to niezależnie, czy z jego winy czy też nie. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu takiego lokalu, by uniknąć problemów w przyszłości.

Jakie ubezpieczenie będzie najlepsze?

Najwięcej strat może przynieść pożar, zalanie albo włamanie. Bez polisy dochodzenie, która ze stron ma ponosić koszty naprawy powstałych strat bywa uciążliwe i długie. Podstawowa ochrona zapewnia zabezpieczenie od takich zdarzeń, choć rzecz jasna pakiet można rozszerzyć o dodatkową ochronę od innych ryzyk. Tylko kto ma za ubezpieczenie zapłacić?

Mury i elementy stałe powinien ubezpieczyć właściciel lokalu, podobnie jak ubezpieczenie OC, o którym zwykle się zapomina, a jest dość ważne. Po rozszerzeniu zakresu odpowiedzialności o opcję pokrycia kosztów strat poniesionych przez osoby trzecie bez ustalania winy nie będzie kłopotów w przypadku zniszczeń. Rekompensatę otrzyma sąsiad którego np. zalaliśmy na skutek awarii powstałej nie z naszej winy itp. (trzeba wiedzieć, że za stan techniczny lokalu odpowiada zawsze jego właściciel)

Mienie wnoszone do mieszkania/domu przez lokatorów powinno być odpowiednio ubezpieczone już przez nich. Ochroni to sprzęt, kosztowności, meble itp. Na wypadek powstałych strat czy kradzieży. Największe znaczenie takie ubezpieczenie ma w przypadku mieszkań w starych kamienicach i blokach (zobacz mieszkania na sprzedaż Śródmieście Częstochowa), gdzie ryzyko awarii i ewentualnego zalania naszych dóbr i zniszczenia jest wyższe niż np. w budynkach nowopowstałych. Oczywiście ubezpieczanie może wykupić też wynajmujący w podstawowym zakresie. W opcjach all risk zwykle można liczyć na zniżki, zatem ostatecznie kwota składki nie będzie zbyt wysoka, biorąc pod uwagę zakres ubezpieczenia. W ramach polisy all risk można też liczyć na ochronę wyposażenia wynajmowanego mieszkania (także mebli czy sprzętów właściciela nieruchomości, jakie udostępnia wynajmującym). W zależności od oceny, możliwości finansowych i ewentualności wystąpienia konkretnych zdarzeń ceny takich pakietów ubezpieczeń mogą być różne. Zwykle nie przekraczają kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne lipiec 2021
Oprocentowanie kredytów gotówkowych lipiec 2021
Kredyty dla małych firm porównanie lipiec 2021
Najtańsze karty kredytowe zestawienie lipiec 2021

Masz pytanie dotyczące kredytu hipotecznego? Chcesz zbadać zdolność kredytową w 15 bankach z Krakowa? Sprawdź bezpośredni kontakt do renomowanych firm pośrednictwa finansowego.
Kredyt hipoteczny nr 1