Ubezpieczenie na życie a podatek dochodowy i prawo spadkowe

Ubezpieczenie na życie ma jeden główny cel – chronić i zabezpieczyć rodzinę po stracie osoby bliskiej. Dodatkową zaletą takiej klasycznej polisy jest uniknięcie zapłaty podatku od spadku przez osoby wychodzące ponad krąg osób zwolnionych od takiej daniny (art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego stanowi, iż „suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym”). Towarzystwo ubezpieczeniowe w terminie 30 dni od daty zgłoszenia roszczenia ma obowiązek przekazać należne środki na konto, lub za pomocą przekazu pocztowego osobie wskazanej, bez przeprowadzania postępowania spadkowego. Nawet jeżeli osoba uposażona nie będzie spokrewniona z ubezpieczonym, nie zapłaci podatku od spadków i darowizn i podatku dochodowego od wypłaconej kwoty.

Podatek dochodowy, zgodnie z definicją, to obowiązkowe świadczenie osoby fizycznej lub prawnej na rzecz państwa, które zależne jest od dochodu i ewentualnych odliczeń. Dość liczne orzecznictwo określa prawidłowość zapisu art. 21 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiącego, iż kwoty uzyskane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych nie są opodatkowane – kwota takiego odszkodowania ma charakter zadośćuczynienia za szkodę i nie ma na celu wzbogacenia się uposażonego.

Świadczenia z tytułu polisy na życie nie wchodzą w skład masy spadkowej, nie podlegają podziałowi (np. na skutek podziału majątku), nie mogą być dochodzone w ramach postępowania egzekucyjnego (za wyjątkiem należności alimentacyjnych). Tak więc mogą stanowić świetny sposób na zabezpieczenie bliskich osób (niekoniecznie z najbliższej rodziny) w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, śmierci.

A co z ubezpieczeniem na życie z funduszem kapitałowym?

W przypadku ubezpieczeń łączonych (inwestycyjnych) niestety podatek obowiązuje. Wynika to z tego, że polisy tego typu nie określają kwoty w umowie – jest ona zależna od inwestycji. W świetle przepisów podatkowych jest to „czerpanie zysków z inwestycji”, które podlegają opodatkowaniu.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zazwyczaj podawane są kwoty, które nie podlegają opodatkowaniu, tj.
– suma ubezpieczenia,
– suma składek wpłaconych,
– przeniesienie wartości jednostek między funduszami w ramach tej samej umowy,
– zwrot sumy wpłaconych składek.

W przypadku rezygnacji z ubezpieczenia na życie przed zakończeniem umowy i wypłatą wartości polisy, podatek należny jest od zysku z danego ubezpieczenia.

Ubezpieczenia na życie, w przypadku zdarzenia powodującego śmierć czy długotrwałą niezdolność do pracy, mogą stanowić jedyne zabezpieczenie najbliższych. Dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku usług, w miarę potrzeb i wymagań, klient może wybrać taka ofertę, która pozwoli na godne życie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji najbliższym. W zależności, czy wybierzemy ofertę ochronną, czy łączoną (wraz z inwestowaniem na przyszłość) opodatkowany będzie tylko i wyłącznie zysk wypracowany przez ubezpieczyciela. Polisa może stanowić doskonałą formę zabezpieczenia majątku, uchroni przed postępowaniem spadkowym czy o zachowek po śmierci ubezpieczonego. Precyzyjne wskazanie osoby uposażonej (lub kilku osób) zabezpieczy tych, których wskazano w polisie. Warto przemyśleć i wybrać odpowiednie ubezpieczenie już dziś. Podstawowa ochrona kosztuje niewiele, a może bardzo pomóc najbliższym, gdy nas zabraknie.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne marzec 2024
Oprocentowanie kredytów gotówkowych marzec 2024
Kredyty dla małych firm porównanie marzec 2024
Najtańsze karty kredytowe zestawienie marzec 2024