Oszczędzanie? To nie dla mnie… Najczęstsze wymówki Polaków

Oszczędzanie nie należy do naszych mocnych stron, nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby odkładać pieniądze, większość z nas żyje od wypłaty do wypłaty. Niestety w życiu zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, w których potrzebna jest nam gotówka, jeśli nie posiadamy oszczędności, niestety będziemy zmuszeni pożyczać pieniądze od znajomych, rodziny albo zaciągnąć kredyt. Posiadanie zadłużenia nie jest komfortowe, to duże obciążenie psychiczne, dlatego warto wystrzegać się takich sytuacji. Unikniemy ich posiadając zaskórniki odłożone na czarną godzinę.

Chociaż większość osób deklaruje, że chciałoby oszczędzać, to najczęściej posiadają dobre wymówki, aby tego nie robić. Jedną z najczęściej powtarzanych wymówek są niskie zarobki. Paradoksalnie osoby, które otrzymują niskie wynagrodzenie, powinny oszczędzać. Specjaliści z branży finansów podkreślają, że niezależnie od tego, jakie mamy dochody, możemy odłożyć pieniądze, nawet jeżeli będą to małe kwoty. Dzięki temu w sytuacji niespodziewanych wydatków będziemy mogli sięgnąć po oszczędności, a nie zadłużać się jeszcze bardziej biorąc kredyt czy pożyczkę. Nawet 50-100 zł odkładane systematycznie pozwoli nam po jakimś czasie zgromadzić większą sumę.

Kolejna rzecz, która może utrudniać nam oszczędzanie to brak planu oraz pomysłu na to, jak zacząć. Na rynku znajduje się bardzo dużo produktów finansowych typu konta oszczędnościowe, lokaty, można też inwestować w kruszce, nie mniej jednak nie znając tematu, trudno będzie nam wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Najlepiej skonsultować się z doradcą finansowych, który zaproponuje nam produkt na miarę naszych potrzeb i możliwości.

Jedną z najczęstszych wymówek są wydatki, przez które nie możemy odłożyć pieniędzy. Obecnie ciągle pojawiają się coraz nowsze gadżety, sprzęty elektroniczne i większość z nas chciałoby je posiadać. Poza tym otaczają nas reklamy, które kuszą, aby zrobić zakupy. Czy rzeczywiście potrzeby jest nam najnowszy model telefonu czy telewizora? Pamiętajmy, aby nie dać się zwariować i ograniczyć wydatki tylko do takich rzeczy, które naprawdę są nam potrzebne. Zarządzanie budżetem domowym jest ważne i można się tego nauczyć.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne wrzesień 2022
Oprocentowanie kredytów gotówkowych wrzesień 2022
Kredyty dla małych firm porównanie wrzesień 2022
Najtańsze karty kredytowe zestawienie wrzesień 2022