Kredyt na cele konsumpcyjne – brać czy nie?

W wielu opracowaniach na tematy finansowe, szczególnie tych dotyczących zarządzania finansami osobistymi można spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem, jeśli chodzi o branie kredytu na cele konsumpcyjne. Wiele osób bierze kredyt albo pożyczkę, aby zdobyć pieniądze na zakup jakiegoś dobra, wyjazd na wycieczkę albo urządzenie wystawnych świąt. Pieniądze otrzymane z firmy udzielającej pożyczek albo kredyt gotówkowy z banku zostaną wydane i nie przyniosą żadnych zysków. I zadłużanie się na takie cele, konieczność spłacania nieraz drogich rat jest krytykowane jako brak troski o finanse osobiste i brak świadomości w tym zakresie. Wspomina się, by brać kredyt tylko na to, co może przynieść korzyść albo jest niezbędne jak np. kredyt mieszkaniowy.
Do pewnego stopnia ta krytyka jest uzasadniona, kredyt i pożyczka nie wpłyną pozytywnie na sytuacje finansową i osoba dbająca o finanse osobiste powinna ich unikać. Nie znaczy to jednak, że wzięcie pożyczki zawsze będzie nieroztropne. Wszystko zależy od okoliczności oraz sposobu wydania pieniędzy. Jeśli weźmie się kredyt gotówkowy, żeby kupić jakąś drogą i niekoniecznie przydatną rzecz, to rzeczywiście może to nie być rozsądne. Jednak w przypadku, kiedy ktoś chce wziąć kredyt, żeby pojechać w miejsce, które zawsze chciał zobaczyć, to nie musi być taki zły pomysł. Liczą się bowiem nie tylko korzyści materialne, ale i doświadczenia. Taki wyjazd może być bardzo wzbogacający, choć oczywiście nie pod względem materialnym.

Jednak kredyty i pożyczki to nie są produkty z których można korzystać nagminnie. Osoba, która dba o finanse osobiste zawsze zastanowi się kilka razy zanim skorzysta z takich możliwości. Przyjemności w życiu też są ważne, dlatego nie warto kategorycznie rezygnować z pożyczek. Najważniejsze jest, żeby postępować rozsądnie i nie zadłużać się nadmiernie, a biorąc kredyt gotówkowy zawsze trzeba się zorientować, czy nie ma innej, tańszej możliwości pożyczenia pieniędzy. Być może korzystniejsze warunki zaproponuje jakiś inny bank albo będzie się opłacać skorzystanie z pożyczki społecznościowej. Koniecznie trzeba także posiadać oszczędności, wtedy wystarczy wziąć mniejszy kredyt, aby sfinansować swój cel.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne maj 2022
Oprocentowanie kredytów gotówkowych maj 2022
Kredyty dla małych firm porównanie maj 2022
Najtańsze karty kredytowe zestawienie maj 2022