Koniec zakazu sprzedaży mieszkań mniejszych niż 20 m kw.

Expander kontakt Kraków

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma w planach zniesienie limitu dotyczącego powierzchni użytkowej poszczególnych pomieszczeń w blokach. Do tej pory mieszkanie nie mogło mieć mniej niż 20 m kw. Jakie będą konsekwencje takiej decyzji? Do tej pory było tak, że inwestorzy, którzy chcieli wybudować bloki mieszkalne, musieli przestrzegać pewnych zasad, chodziło o wielkość pomieszczeń, które muszą spełniać normy wymienione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. o warunkach technicznych. Zgodnie z tymi ustaleniami pokój w mieszkaniu nie może mieć mniej niż 16 m kw., a korytarze wewnętrzne muszą być szerokie przynajmniej na 1,2 m Odstęp między równoległymi ścianami powinien wynosić minimum:

– 2,2 m dla sypialni jednoosobowej,
– 2,7 m dla sypialni dwuosobowej,
– 1,8 m dla kuchni w kawalerce,
– 2,4 m dla kuchni w mieszkaniu kilkupokojowym.

Chociaż przepisy zabraniają sprzedaż kawalerek o mniejszej powierzchni niż 20 m kw., nie jest to jednoznaczne z tym, że takich mieszkań nie ma w ogóle, po prostu nie są traktowane jako lokale mieszkalne, aczkolwiek jak aparthotele albo pomieszczenia użytkowe. Czy w związku ze zmianami, jakie mają zostać wprowadzone, przyjdzie moda na mikrokawalerki? Nie da się ukryć, że małe mieszkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie w dużych miastach. Zakup kawalerki w miastach typowo studenckich to dobry biznes, gdyż młodzi ludzie będący po studiach, których nie stać jeszcze na zakup własnych czterech kątów, zazwyczaj decydują się na wynajem niewielkiej kawalerki, która jest dobrą alternatywną dla mieszkania ze współlokatorami. Inwestorzy zauważają popyt na małe mieszkania, dlatego z pewnością będzie ich powstawać coraz więcej, tym bardziej że przepisy mają wkrótce ulec zmianom. Chociaż nie każdy czułby się komfortowo w mieszkaniu, które ma niecałe 20 m kw., dla osoby taka przestrzeń może okazać się wystarczająca.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne listopad 2020
Oprocentowanie kredytów gotówkowych listopad 2020
Kredyty dla małych firm porównanie listopad 2020
Najtańsze karty kredytowe zestawienie listopad 2020

Masz pytanie dotyczące kredytu hipotecznego? Chcesz zbadać zdolność kredytową w 15 bankach z Krakowa? Sprawdź bezpośredni kontakt do renomowanych firm pośrednictwa finansowego.
Kredyt hipoteczny nr 1