Jak znaleźć ubezpieczenie na życie dla całej rodziny?

Z każdym rokiem wzrasta liczba zawieranych ubezpieczeń na życie dla klientów indywidualnych, w tym także tych zabezpieczających ich rodziny i najbliższych. Mimo ciągłego pośpiechu, życia w biegu, Polacy myślą o swoich rodzinach. Chcą, w razie problemów, wypadków zabezpieczyć bliskich finansowo. Dlatego tez towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują polisy ubezpieczeniowe także dla członków rodzin, bez względu na ich liczbę. Produkty tego typu chronią zarówno rodziców, jak i ich dzieci. Polisy są dostosowywane do potrzeb danej rodziny, by każdy wybrał taką, która spełni oczekiwania, potrzeby i uwzględni możliwości finansowe także w perspektywie kolejnych lat, gdyż tego typu ubezpieczenie jest zwykle długoterminowe.

Jakie ubezpieczenia na życie są dostępne na rynku?

Ogólnie przyjmuje się podział na ubezpieczenia:
– terminowe, czyli typowo ochronne, zabezpieczające na wypadek choroby, nieszczęśliwego zdarzenia czy śmierci
– na życie i dożycie, czyli ochronne i inwestycyjne, gdzie część składki chroni (jak wyżej), a kolejna – przeznaczona jest na inwestycję,
– posagowe, głownie dotyczące zaopatrzenia dzieci,
a także uniwersalne, inwestycyjne i zmienne, czy polisy inwestycyjne i ubezpieczenie grupowe.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z ofertami, przeanalizowanie potrzeb i oczekiwań no i określenie, czy zależy nam na ochronie, czy także na oszczędzaniu. Należy kierować się zasadą, że nie zawsze niska cena oznacza atrakcyjną ofertę.

Od czego uzależniona jest kwota składki ubezpieczenia na życie?

Najczęściej wysokość składki uzależniona jest od sumy ubezpieczenia, wieku, płci, zawodu, ryzykownego hobby czy stanu zdrowia. Im większe ryzyko wystąpienia zdarzenia, tym składka będzie wyższa. Ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy, w związku z tym że to on ponosi odpowiedzialność za ryzyko, może wystąpić o przedstawienie dodatkowych badań, czy skierować na konsultacje specjalistyczne. Wówczas zostanie ustalona ostateczna kwota ubezpieczenia i składki. Jednak w przypadku ochrony rodziny procedury są proste, ograniczone do minimum.

Zanim podpiszesz polisę…

Przed podpisaniem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – unikniemy rozczarowań w przyszłości, związanych głównie z:
– terminem, od jakiego obowiązuje umowa,
– terminem odstąpienia od umowy,
– zakresem ubezpieczenia,
– wyłączeniami.

Polisę ubezpieczenia na życie indywidualnego i dla rodziny można rozszerzyć o dowolnie wybrane pakiety/opcje ochronne.
W przypadku ubezpieczenia rodzinnego ochrona jest taka sama dla współmałżonków (w większości towarzystw także partnerów życiowych), dzieci i zazwyczaj obejmuje śmierć (w tym w wyniku chorób lub nieszczęśliwego wypadku), uszczerbek na zdrowiu, poważne choroby, leczenie szpitalne czy rekonwalescencja i wiele innych, w zależności od dodatkowych potrzeb i opcji.
Warto pamiętać, że przy tego typu ubezpieczeniach, w określonym czasie można zgłaszać do ubezpieczenia kolejnych członków rodziny, w tym nowonarodzone dzieci (zazwyczaj po ukończeniu przez nie 1 roku życia).

Ubezpieczenie rodzinne to szereg zalet, z których do najważniejszych należą:
– możliwość objęcia ubezpieczeniem najbliższych członków rodziny w jednej polisie,
– szeroki zakres ubezpieczenia, w zależności od wariantu ubezpieczenia,
– ochrona na całym świecie przez całą dobę,
– możliwość zmian umowy, dopisania nowych członków rodziny w ustalonym czasie (najczęściej raz w roku, w „rocznicę” zawarcia polisy).
Ubezpieczenie rodzinne to produkt, który zapewnia zabezpieczenie nasze i naszej rodziny w przypadku sytuacji, których często nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto przemyśleć podpisanie takiej umowy jak najszybciej.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne marzec 2024
Oprocentowanie kredytów gotówkowych marzec 2024
Kredyty dla małych firm porównanie marzec 2024
Najtańsze karty kredytowe zestawienie marzec 2024