Jak sporządzić i prowadzić budżet domowy?

Wydaje się, że tworzenie budżetu, analizowanie przychodów i rozchodów, niejako liczenie się z każdą złotówką, to zadanie dla księgowych zajmujących się finansami firmy. A jednak jest to również bardzo ważna część życia każdego gospodarstwa domowego. Dlaczego? Jakie są korzyści z prowadzenia tego typu zapisków? Niewymierne! W końcu dostrzeżemy gdzie podziewają się wszystkie nasze pieniądze, a co się z tym wiąże, będziemy mogli lepiej nimi operować i w końcu zacząć oszczędzać! Jeśli mamy kredyt ułatwi to też jego spłatę. Jest więc to bardzo ważny, pierwszy krok ku wydawaniu mniej!

O czego zacząć w takim razie? Na początku spisz wszystkie swoje przychody. Nie krępuj się, w końcu do takich zapisków dostęp będziesz miał tylko Ty. Musi to być prawdziwa kwota, bez żadnych przekłamań, ale ważne są tylko zarobki pewne! Oczywiście prace możesz stracić w każdej chwili, ale takich ewentualności nie bierzemy pod uwagę. Po zliczeniu wszystkich tych przychodów otrzymasz kwotę, którą możesz dysponować przez cały miesiąc.

Teraz czas na spisanie wydatków! Będzie ich zapewne więcej więc można je pogrupować. Najpierw grupa tych niezbędnych do zapłaty. Będą to wydatki stałe. Znajdziemy w nich kolejną ratę kredytu, czynsz za mieszkanie, rachunki i wszelkie niezbędne opłaty, również leki czy abonament za telefon. Kolejną grupą będą pieniądze wydawane na zakupy, np. jedzenie, ubrania (te niezbędne ;)), meble, czy sprzęt elektroniczny.

Dalej wydatki na przyjemności czyli wszystkie wyjścia, każdy posiłek na mieście, rzeczy kupowane tylko z potrzeby chwili czy prezenty. I ostatnia grupa to ewentualne nałogi lub przyzwyczajenia, jak np. codzienna kawa czy gazeta w drodze do pracy. Oczywiście każdy może podzielić te grupy w wybrany przez siebie sposób.

Teraz przyszedł czas na liczenie. Po podliczeniu wydatków sprawdzamy jaki procent naszych przychodów stanowią rozchody. Jeżeli wynik jest powyżej 100%, to nie jest dobrze. Wydajemy więcej niż zarabiamy, a co za tym idzie nasze zasoby gotówki z miesiąca na miesiąc znacznie się uszczuplają. Co należy zrobić? Na pewno zmniejszyć wydatki z tych ostatnich grup. Pewnie trzeba będzie zrezygnować z codziennej kawy w drodze do pracy, być może ograniczyć nasze wyjścia czy spotkania z przyjaciółmi do jednego razu w tygodniu, lub starać się kupować odzież np. na wyprzedażach. To nie wszystko, jeśli potrzebne jest podjęcie bardziej radykalnych działań, może należy zmniejszyć abonament za komórki, starać się wyłączać nie używane sprzęty elektroniczne, zrezygnować z codziennych kąpieli na rzecz oszczędniejszych pryszniców czy częściej jeździć środkami komunikacji publicznej. Jeżeli palimy to pozbycie się tego nałogu pomoże znaleźć bardzo duży zapas finansowy i dodatkowo pozytywnie odbije się na naszym zdrowiu. Najlepiej w ogóle wyeliminować wydatki z tej ostatniej grupy, bo okazuje się, że nie tylko nie są one niezbędne, ale i znacznie uszczuplają nasz budżet. A chyba lepiej zrezygnować z codziennej kawy na mieście i gazety na rzecz np. małych wakacji. Przemyśl 😉

A co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi? To chyba będziesz już wiedział najlepiej. Można będzie szybciej spłacić kredyt, a jeśli takowego nie posiadamy to można przeznaczyć je na wypoczynek, czy tak szlachetny czyn jak pomoc innym. A kiedy możesz przestać kontrolować swoje wydatki? Najlepiej nigdy, gdyż teraz pomoże Ci to podźwignąć się z kłopotów finansowych, a w przyszłości pozwoli w takowe nie wpadać.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne kwiecień 2024
Oprocentowanie kredytów gotówkowych kwiecień 2024
Kredyty dla małych firm porównanie kwiecień 2024
Najtańsze karty kredytowe zestawienie kwiecień 2024