E-portfel w smartfonie – jak korzystać z niego w bezpieczny sposób?

Elektroniczne portfele stają się coraz bardziej popularne. Niestety, podobnie jak w przypadku e-bankowości, nasze oszczędności zgromadzone na rachunku mogą stać się łupem e-złodziei, którzy wykorzystają chwile nieuwagi. Mimo, iż e-portfele posiadają ogrom zabezpieczeń, nie możemy zapominać o stosowaniu zasad bezpieczeństwa indywidualnie. Warto więc korzystać z oprogramowania antywirusowego w smartfonie, zwracać uwagę na podejrzane wiadomości i aplikacje instalowane na urządzeniu. Oczywiście nie trzeba wspominać chyba o nie udostępnianiu znanych nam i używanych w takich celach kodów i haseł osobom obcym czy o stosowaniu dla bezpieczeństwa limitów transakcji wykonywanych w ramach e-płatności telefonem. Kilka czynności pozwala zachować podstawy bezpieczeństwa i chroni nasze pieniądze dość skutecznie. E-portfel to bardzo wygodne rozwiązanie, zatem do dzieła.

Oprogramowanie antywirusowe

O instalacji programów antywirusowych na komputerach zwykle pamiętamy. Niestety złośliwe programy i wirusy zaatakować mogą również smartfony, które jak wiemy mają dostęp do sieci w dowolnym czasie i miejscu. Warto rozważyć opcję zakupu antywirusa, dzięki któremu można uniknąć nie tylko ataków phishingowych, ale i zainfekowania plików, czy uzyskania przez hakera danych do logowania i haseł.

Niestety nie każdy program antywirusowy ochroni nasze dane przed e-kradzieżą. Bardzo popularne są wyłudzenia związane z instalacją podejrzanego, choć na pierwszy rzut oka, bezpiecznego oprogramowania. Warto ograniczyć także dostęp i uprawnienia osobom trzecim. Dzięki temu będzie bezpieczniej.

Login i hasło

Bankowość elektroniczna, mimo wielu stosowanych przez banki zabezpieczeń, nie jest bezpieczna w przypadku, gdy login i hasło uzyskają osoby postronne. Możliwości wyłudzeń danych do logowania jest sporo. Należy więc chronić te dane i nie podawać ich nikomu.

Limity płatności

Oczywiście każdy wydaje pieniądze z e-portfela zgodnie z potrzebami i możliwościami. Niemniej jednak warto ustawić, w dość prosty sposób, limity tego typu transakcji. Kwoty mogą być różne, np. 500 zł dziennie. Limity można w ciągu kilku sekund zmienić, jeśli potrzebujemy dokonać większej płatności. Dzięki takim ograniczeniom utrudnimy zadanie złodziejom i uniemożliwimy znaczne obciążenie naszego konta w przypadku kradzieży.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne wrzesień 2022
Oprocentowanie kredytów gotówkowych wrzesień 2022
Kredyty dla małych firm porównanie wrzesień 2022
Najtańsze karty kredytowe zestawienie wrzesień 2022