Bezpieczny PESEL – o co chodzi?

Expander kontakt Kraków

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości. Wiele firm pożyczkowych oferuje szybką gotówkę jedynie w oparciu dowód osobisty i oświadczenie o zarobkach. Stąd też CRIF i Związek Firm Pożyczkowych wdraża system Bezpieczny PESEL który uchroni osoby zamierzające korzystać z takich chwilówek przed wykorzystaniem ich danych, np. wskutek kradzieży dokumentów. Takie sytuacje nie tylko narażają firmy pożyczkowe na straty, ale też osoby, których dane wykorzystano na nieprzyjemności. System ma za zadanie przeszkodzić oszustom w pozyskiwaniu pieniędzy w sposób niezgodny z prawem. System zmniejsza ryzyko tzw. fraudu, jest darmowy i korzystać mogą z niego nie tylko sami zainteresowani i instytucje finansowe, ale też i firmy korzystające z usług na odległość, gdzie weryfikacja danych jest konieczna.

Od czego zacząć?

Należy zarejestrować się na stronie bezpiecznypesel.pl , wypełnić formularz (potrzebne będą dane osobowe – PESEL, imię, nazwisko ale i dane dotyczące imion rodziców, nazwiska rodowego, telefon, e-mail czy data urodzenia). Kolejny krok to potwierdzenie tożsamości skanem dowodu osobistego i aktywacja usługi. CRIF w trakcie weryfikacji telefonicznej potwierdza autentyczność zgłoszenia i potwierdza, że mamy zamiar zastrzec swój PESEL. Ta baza pozwala uzyskać informację w przypadku gdy ktoś wnioskuje posługując się nr PESEL o pożyczkę, że zastrzeżono PESEL i daje podstawy by sądzić, że wniosek to próba wyłudzenia pożyczki. Firma nie będzie mogła wydać decyzji pozytywnej i nie wypłaci gotówki oszustowi. W programie tym na chwilę obecną biorą udział największe firmy pożyczkowe w kraju, tj. Provident, Wonga, Vivus, Filarum, Novum, TAKTO Finanse, MonayMan, Eurolan, Super Credit i stale dołączają inne. Rejestracja i korzystanie z systemu jest darmowe. Gromadzone tam dane nie mogą być wykorzystane nigdzie indziej, poza prewencyjnymi działaniami firm pożyczkowych, celem których jest zapobieganie wyłudzeniom. Należy zaznaczyć, że w dowolnym czasie osoba, która dokonała zastrzeżenia może je cofnąć, także bezpłatnie i korzystać z dostępnych na rynku chwilówek.

Sprawdź zestawienia produktów bankowych:
Najlepsze kredyty hipoteczne listopad 2020
Oprocentowanie kredytów gotówkowych listopad 2020
Kredyty dla małych firm porównanie listopad 2020
Najtańsze karty kredytowe zestawienie listopad 2020

Masz pytanie dotyczące kredytu hipotecznego? Chcesz zbadać zdolność kredytową w 15 bankach z Krakowa? Sprawdź bezpośredni kontakt do renomowanych firm pośrednictwa finansowego.
Kredyt hipoteczny nr 1